Strona główna Parafia Informator parafialny Gazeta parafialna "Mogilski Krzyż" maj - sierpień 2021
"Mogilski Krzyż" maj - sierpień 2021

Drodzy Parafianie! Za nami kolejny trudny rok szkolny i trudny rok pracy. Pandemia zmieniła życie prywatne i zawodowe każdego z nas. Z nadzieją patrzymy jednak w przyszłość, ufając opatrzności Bożej, że w czasie kolejnych tygodni i miesięcy nasze życie będzie zmierzało do normalności. Zachęcam zatem do lektury numeru wakacyjnego gazety parafialnej „Mogilski Krzyż”. Jak w każdym wydaniu znajdziemy w nim wiele artykułów, które pokazują, czym żyje parafia i ubogacają naszą wiedzę religijną i kulturalną.

Okładka obecnego numeru przestawia wyjątkowy wizerunek Pana Jezusa. Postać z Całunu Turyńskiego od wieków zachwyca i inspiruje do głębszej wiary, ale także rozpala emocje nie tylko wierzących. Na str. 18 ks. Krzysztof Mikołaj Sroka proponuje nam wspaniałą wyprawę w przeszłość, do czasów, kiedy dokonała się męczeńska śmierć naszego Pana. W tym i następnych wydaniach naszej gazety znajdą się fragmenty publikacji, która przedstawia historię tego Boskiego świadectwa. To historia niczym z kryminalnego filmu.

Zdajemy sobie sprawę, że czas koronawirusa u niejednej osoby nadwerężył gorliwość religijną. Na str. 28 s. Zachariasza ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa przedstawia nam sylwetkę ich duchowego patrona. 150 lat temu papież Pius IX ogłosił go patronem Kościoła. Tak jak kiedyś św. Józef otaczał opieką Jezusa i Maryję, ufamy, że także dzisiaj otacza nas swoją opieką i pomoże w odnalezieniu głębszej relacji z Bogiem i kościołem. Pamiętajmy, że od 20 czerwca 2021 r. nie ma już dyspensy dla tych, którzy uczestniczyli w nabożeństwach za pośrednictwem internetu.

Życie każdego człowieka jest wyjątkowe i poprzez swoją niepowtarzalność może być święte. Pięknym zadaniem dla nas jest naśladowanie, na ile umiemy, tych, którzy na przestrzeni wieków dawali świadectwo świętego życia z Bogiem. Na str. 20 przedstawiamy sylwetkę św. Roberta z Molesmes. Jego ziemska droga naznaczona była wieloma zmianami i zwrotami akcji, ale Boży plan dla niego przyniósł wspaniałe owoce. Pewnie niewiele osób wie, że obok św. Alberyka i św. Stefana Hardinga był głównym założycielem zakonu cystersów. Wyjątkowo ciekawa jest także historia życia Rafaela Arnaiza Barona, oblata trapistów (str. 22). Dla powstałej niedawno wspólnoty mogilskich oblatów jest on wspaniałym wzorem do naśladowania. Być może zainspiruje także innych.

Na str. 24 warto zapoznać się z historią życia sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Jak słusznie napisał o. Paweł Mynarz OCist, wielu Polaków z utęsknieniem czeka na wyniesienie go na ołtarze. W swoim artykule koncentruje się na roli ojca w kształtowaniu charakteru przyszłego Prymasa Tysiąclecia. Rodziców zachęcam też do przeczytania kolejnego artykułu z cyklu „Wychowanie do wartości”. Na str. 26 znajdziemy wiele cennych wskazówek, jak zrozumieć swoje dziecko, szczególnie kiedy wchodzi w wiek dorastania.

Na str. 4–6 raportujemy postępy prac, jakie wykonaliśmy na terenie opactwa i kościoła parafialnego. W najbliższych tygodniach rozpocznie się renowacja zabytkowych stalli w kaplicy Krzyża Świętego i wykonamy niezbędne prace stolarskie w kościele św. Bartłomieja. Pokazujemy też pierwsze zdjęcia z pięknej, nowoczesnej biblioteki cysterskiej, która zapełnia się książkami. Po setkach lat nasze zbiory zza klauzury będą dostępne dla wszystkich, którzy przyjdą do czytelni. Będą też wreszcie wspaniałe warunki, by korzystać z zasobów biblioteki parafialnej. Wszystkie te prace powstają także dzięki wsparciu naszych parafian. Tak jak nowe pasy dla asysty procesyjnej, które odtworzyliśmy na podstawie dawnych mogilskich pasów dzięki datkom wiernych. O historii wyjątkowej donacji sprzed lat pisze na str. 8 Waldemar Cyganik. Obecni mieszkańcy ulicy Zakarnie czy St. Samostrzelnika mogą się zdziwić, że jeszcze krótko po wojnie ich poprzednicy mieszkali na terenie wsi Przewóz, a do swojego parafialnego kościoła w Bieżanowie pływali... łodzią przez Wisłę.

Wakacje to czas zwiedzania i poznawania nowych miejsc. Razem z Antonim Łapajerskim zapraszamy na spacer po dawnej Mogile szlakiem drewnianych domów, które pamiętają czasy sprzed budowy kombinatu. Warto się pospieszyć, bo znikają na naszych oczach niszczone przez czas, ludzi i ogień. Plan wycieczki na str. 29.

Czasy przed Nową Hutą i wspaniała historia tego terenu będą motywem przewodnim cyklu wydarzeń organizowanych w ramach „Raptularza, czyli spraw przednowohuckich opisania”. To zbiór wielu wydarzeń, jakie odbywać się będą na terenie opactwa i całej naszej parafii dzięki Ośrodkowi Kultury im. C. K. Norwida. Program można znaleźć na str. 12. Zachęcamy także do skorzystania z plenerowej wystawy związanej z 14. edycją Cracovia Sacra. Na dziedzińcu będzie można podziwiać wyjątkowe wizerunki Maryjne.

Na Szlaku Architektury Drewnianej, jak co roku, znalazła się nasza świątynia parafialna. We wszystkie weekendy wakacji na zwiedzających będzie czekał przewodnik. W gazecie na str. 10 pokazujemy kilka wyjątkowych ujęć naszego kościółka wykonanych techniką 3D. Trzeba przyznać, że efekt jest wspaniały!

Na czas wakacji życzę wszystkim należnego wypoczynku. Niech Pan Bóg błogosławi wszystkim czytelnikom Mogilskiego Krzyża.

o. Bartłomiej Rodziewicz OCist - administrator parafii

 

Na okładce: Fotografia Całunu Turyńskiego z przygotowywanej do druku książki „Pół wieku z Całunem. Aldo Guerreschi: świadectwo fotografa Całunu Turyńskiego”. Więcej piszemy na str. 18.

Zapraszamy do pobrania numeru w formacie PDF.