Strona główna Parafia Informator parafialny Gazeta parafialna "Mogilski Krzyż" wrzesień - październik 2021
"Mogilski Krzyż" wrzesień - październik 2021

Wrześniowy numer „Mogilskiego Krzyża” towarzyszy obchodom odpustu Podwyższenia Krzyża Świętego. Wrzesień jest symbolicznym miesiącem także z wielu innych powodów – żegnamy lato i rozpoczynamy codzienność szkolnego i zawodowego życia. Podobnie jak rok temu, w obliczu zmieniających się prognoz dotyczących dynamiki rozwoju pandemii.

W wyniku wakacyjnej poprawy sytuacji epidemicznej w naszej parafii wiele się działo, o czym świadczy obfitujące w wydarzenia kalendarium przygotowane przez o. Macieja. Na str. 6 przeczytamy o ważnych uroczystościach, które ubogaciły życie religijne i kulturalne parafii. Na str. 12 przeczytają Państwo o „Raptularzu, czyli spraw przednowohuckich opisaniu”, na dziedzińcu opactwa warto obejrzeć towarzyszącą temu wydarzeniu wystawę. Można tam także zobaczyć wspaniałe Madonny z Dzieciątkiem ustawione na sierpniową 14. Noc Cracovia Sacra.

W czerwcu wspólnota różańcowa w naszej parafii obchodziła 55. rocznicę posługi zelatorskiej pani Zofii Ziomek. Na str. 8 jubilatka dzieli się wspomnieniami z początków tworzenia wspólnoty i uwagami o znaczeniu różańca dla życia duchowego. Z kolei Modlitewna Grupa św. Józefa powiększyła się o cztery nowe członkinie, które przyjęły z rąk s. M. Almy Witas, animatorki grupy, medaliki z podobizną świętego patrona. Jakie są cele grup św. Józefa, piszemy na str. 9. Na str. 17 opisujemy wzruszający jubileusz s. Nulli Brody CSSJ. 50 lat temu ta mieszkanka Mogiły przyjmowała śluby zakonne. Teraz wspólnota jej dawnej parafii mogła uczcić modlitwą tę rocznicę.

Obfitujące w duchowe dary wakacje mieli rycerze św. Michała Archanioła. Początkiem lipca, już po raz drugi, w parafii gościł ks. Marcello Stanzione, autor wielu książek poświęconych aniołom. Jego wizyta była okazją do wspólnej modlitwy, a także spotkania w anielskiej sprawie, które opisujemy na str. 10.

Wspaniałym doświadczeniem, zarówno duchowym, jak i krajoznawczym, była czterodniowa, odkładana wcześniej z powodu pandemii, pielgrzymka do Wilna. Uczestnicy wyprawy – w większości z naszej parafii – wrócili zachwyceni, a zdjęcia wykonane przez opiekuna pielgrzymki, o. Macieja, można obejrzeć na str. 35. Tym, którzy wolą być turystami we własnym mieście, proponujemy z kolei na str. 33 i 34 spacer szlakiem ostatnich drewnianych zabudowań w dawnych Bieńczycach. Choć kojarzymy tę dzielnicę z blokowiskami, są rejony, gdzie można jeszcze zobaczyć dawną zabudowę wsi, którą wchłonęła Nowa Huta.

We wrześniowym numerze naszego pisma sięgamy do ciekawych i mało znanych wydarzeń z historii polskich cystersów – mija właśnie 70 lat od powrotu zakonników do opactwa w Wąchocku. Zakonne życie do zrujnowanego opactwa zanieśli, a właściwie zawieźli, bracia wysłani z Mogiły. Jakie były okoliczności reaktywacji klasztoru i z jakimi problemami spotkali się mogilscy cystersi, pięknie opisuje o. Fabian Skowron OCist. Dzięki jego uprzejmości na str. 18 możemy zaprezentować fragment książki wydanej z okazji jubileuszu.

Nasza parafianka Bernadeta Maj zgodziła się na przedruk ciekawego artykułu na temat losów retabulum ze Ścinawy, które zdobi prezbiterium w bazylice. Pierwsza odsłona tej historii znajduje się na str. 15. Zachęcamy także do przeczytania kolejnej części tekstu ks. Krzysztofa Mikołaja Sroki na temat Całunu Turyńskiego. Ciekawe fakty i wyjątkowe zdjęcia można znaleźć na str. 25.

W naszym piśmie nie może oczywiście zabraknąć sprawozdania z renowacji prowadzonych ostatnio w parafii i opactwie. Tym bardziej, że zarówno prace przy zabytkowych stallach w kaplicy Pana Jezusa, jak i przy zabytkach drewnianych w kościele św. Bartłomieja przyniosły niespodzianki. Opisujemy je na str. 4 i 5. Życzymy owocnej lektury!

Redakcja "Mogilskiego Krzyża"

 

Na okładce: Krzyż z narzędziami męki Pańskiej na schodach prowadzących do groty św. Michała Archanioła na Monte Sant’Angelo we Włoszech (fot.: o. W. Zakrzewski OCist)

Zapraszamy do pobrania numeru w formacie PDF.