Strona główna Opactwo Kongregacja Polska Zakonu Konkurs Wiedzy o Cystersach Pierwszy Konkurs Wiedzy o Cystersach w Kronice Filmowej
Pierwszy Konkurs Wiedzy o Cystersach w Kronice Filmowej

Oglądaj 105 odcinek Nowohuckiej Kroniki Filmowej

NKF nr 105
11-2007

z cyklu: MŁODA HUTA: JACEK KARACZYN - portret mieszkającego w Nowej Hucie młodego artysty malarza, studenta krakowskiej ASP,

ESKADRYLLA - relacja z listopadowego pikniku w Muzeum Lotnictwa,

CYSTERSI W HUCIE - Konkurs Wiedzy o Cystersach oraz krótka historia zakonu opowiedziana ustami Opata Mogilskiego.

z cyklu: MŁODA HUTA - JACEK KARACZYN

Cykl "Młoda Huta" ma na celu pokazanie młodych twórców z Nowej Huty, którzy uprawiają różne dziedziny sztuki. Tym razem bohaterem jest Jacek Karaczyn - student malarstwa na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Opowiada o swoim zainteresowaniu Nową Hutą, w której jest wiele miejsc wartych sportretowania. Jego obrazy to zlepki sytuacji i wrażeń z tego miejsca.

Materiał filmowy prezentuje jego prace - nowoczesne, prowokujące.

ESKADRYLLA

Relacja z pikniku, który odbył się w Muzeum Lotnictwa w listopadzie br. W pokazach wzięli udział żołnierze, odbywały się też występy dzieci. Jan Hoffman opowiada o dniu 31 X 1918 r., w którym tak naprawdę - tu, w Krakowie - narodziło się polskie lotnictwo wojskowe. Mało kto wie, że na terenie zajmowanym dzisiaj przez Muzeum Lotnictwa znajdowało się jedno z największych lotnisk w Europie. O pikniku opowiada też Joanna Grzesiowska - organizator imprezy.

CYSTERSI W HUCIE

Klasztor Cystersów w Nowej Hucie pięknie wygląda jesienią - udowadnia to początek felietonu. O początkach sanktuarium, kulcie świętego krzyża i zasadach przyświecających zakonowi opowiada Opat Mogilski, Piotr Chojnacki OCist - w scenerii pięknej biblioteki zakonnej z wieloma starodrukami i inkunabułami. Cystersi we współpracy z XVI LO organizują też Konkurs Wiedzy o Cystersach adresowany do mieszkańców dzielnicy. O konkursie opowiadają Wincenty Zakrzewski OCist i Andrzej Górniak - dyr. XVI LO.

 

realizacja: Marek Nawracaj, Maciej Dziewoński