Strona główna Parafia Informator parafialny Cmentarz parafialny (os. Wandy) Ogłoszenia
Ogłoszenia

1. Przypominam prośbę o umieszczenie na wszystkich grobach tabliczek z nazwiskami osób w nich pochowanych. Nie może tak być, że na grobie jest wbity tylko Krzyż.

2. Osoby, które nieraz po pięćdziesięciu latach i więcej, chcą uporządkować sprawy formalne grobu muszą się zgłaszać do kancelarii parafii św. Bartłomieja w Mogile. Zazwyczaj sprawdzamy dane personalne zainteresowanych, a jeśli to nie wystarcza prosimy o akty zgonów z USC. Po tylu latach jest to jedyna metoda sprawdzenia stopnia pokrewieństwa z osobą pochowaną na naszym cmentarzu.

3. Rozpoczął się okres ekshumacyjny, ale nie wolno tego robić na własną rękę. Po raz kolejny w tym miejscu mówię, że istnieje zakaz dokonywania dzikich ekshumacji. Nie wolno bez zgody zarządu cmentarza i podczas nieobecności pracownika SANEPIDU dokonywać takich rzeczy.

4. Zarząd cmentarza będzie musiał zaostrzyć sposób wydawania pozwoleń na zmianę nawierzchni nagrobków, czy budowę piwnic. Okazuje się, że niektórzy nie tylko na dziko remontują groby, ale również na dziko wznoszą nagrobki. Stąd powstają nieporozumienia, które dotyczą zachowywania odległości między grobami, która zgodnie z przepisami powinna wynosić 50 cm. Przerwa ta musi pozostać przerwą ziemną. Nie wolno jej zapełniać płytkami lub betonem.

5. W związku z remontem ogrodzenia chciałbym ogłosić, że przystąpimy do wykonania kolejnego projektu. Powstanie drugiego projektu będzie uzależnione od umożliwienia przez ZIKIT budowy wjazdów na cmentarz. Następnie rozpocznie się remont ogrodzenia i na samym końcu przewidujemy budowę chodników. W tych miejscach, w których dotąd były ciągi komunikacyjne rozłożyliśmy agrotkaninę, czyli matę szkółkarską, żeby umożliwić Państwu spokojne odwiedziny cmentarza aż do czasu zbudowania właściwego chodnika.

6. Na końcu cmentarza od strony poczty i apteki znajduje się grobowiec parafialny. Można na nim stawiać znicze dla tych, o których nie wiemy gdzie zostali pochowani.

 

Kraków-Mogiła, 1.11.2012 r.

o. Wincenty Zakrzewski OCist - proboszcz