Strona główna Sanktuarium Odpusty mogilskie (14-21 września) Odpusty mogilskie 2005-2010 Odpust 2008
Odpust 2008

Ksiądz Kardynał przewodniczył w niedzielę 14 września w sumie pontyfikalnej ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego o godz. 11 odprawianej na ołtarzu polowym, w ogrodzie klasztornym w mogilskim sanktuarium. Podczas homilii powiedział m. in.:

"On ukrzyżowany Jezus, przemawia do naszego umysłu i wyobraźni, a jeszcze głębiej przemawia do naszego serca i czeka na odpowiedź serca. Czeka na odpowiedź tego, co w nas najgłębsze, najbardziej osobiste, bo na miłość można odpowiedzieć tylko miłością. Każda inna odpowiedź nie będzie pełna". Pod koniec homilii Arcypasterz zaznaczył, że "Dziś w tym miejscu, z potrzeby serca, potrzeby serc mieszkańców Nowej Huty, Krakowa, diecezji odsłonimy pomnik sługi Bożego, Piotra naszych czasów".

Poświęcenia pomnika, który powstał z inicjatywy Akcji Katolickiej - działającej w mogilskiej parafii pod kierunkiem o. Cypriana Świerczyńskiego OCist - dokonał kard. Stanisław Dziwisz, w obecności o. opata Piotra Chojnackiego OCist. Przy tej okazji wiersz pt. "Nasz Ojcze..." wygłosiła jego autorka - pani Elżbieta Orzechowska.

Wszyscy obecni mogli, dotknąć spiżowego papieża. Właśnie ten dotyk - jak podanie ręki na przywitanie - jest dla mnie fenomenem papieskim tegorocznego mogilskiego odpustu. Stanowi o nim nie tylko wysiłek, krakowskiego artysty rzeźbiarza Marka Kordyacznego - twórcy pomnika, ale spontaniczna reakcja ludzi. "Ich papież" żyje dalej - odtąd w Mogile.

(wz)