Strona główna Opactwo Liturgia Chorał cysterski na płycie CD
Chorał cysterski na płycie CD
„Chant – Music For Paradise” (Edycja Specjalna)

Najnowsze wydawnictwo sygnowane przez cysterskie opactwo św. Krzyża (Heiligenkreuz) w Austrii pt. „Chant – Music For Paradise” jest dostępne także w Polsce. Album ten wydany na nośniku CD prezentuje współczesnemu odbiorcy śpiew gregoriański. To nie pierwsza inicjatywa tamtejszej wspólnoty w popularyzowaniu chorału gregoriańskiego (w wydaniu cysterskim) – już wcześniej cystersi z Heiligenkreuz wydawali płyty z tym specyficznym, dla wielu obcym, nieznanym i tajemniczym klimatem (okraszonym językiem łacińskim).

Wygrana cystersów w konkursie organizowanym przez Universal Classic & Jazz na najlepsze wykonanie chorału gregoriańskiego stała się tylko w pewnym sensie początkiem wielkiego sukcesu tej płyty. „Chant – Music For Paradise” to nic innego, jak autentyczna modlitwa mnichów, która od wieków (do dnia dzisiejszego) jest formą oddawania chwały Bogu w wielu klasztorach cystersów i cysterek na całym świecie. Nie jest więc czymś nowym dla mnichów z Heiligenkreuz. Modlitwa psalmami jest obecna w życiu każdego kapłana, zakonnika, a także i zwyczajnych, świeckich osób, które modlą się przy pomocy tzw. brewiarza lub po prostu sięgają w Piśmie Świętym do Księgi Psalmów. Jeśli dodamy do tego średniowieczne gregoriańskie melodie, otrzymujemy przepiękną kombinację muzyki i słów, która oprócz tego, że jest miła dla ucha, przede wszystkim kieruje serce i umysł ku Bogu. Nie jest to modlitwa łatwa – wymaga wiedzy w sposobie wykonywania chorału, podstawowej znajomości łaciny, a przede wszystkim wewnętrznego zaangażowania, bez czego nie można mówić o prawdziwej modlitwie.

Co znajdziemy na płycie „Chant – Music For Paradise”? Przede wszystkim są tu śpiewy ze Mszy świętej za zmarłych oraz inne modlitwy, np. antyfona „In paradisum” („Do raju zaprowadzą cię aniołowie, podczas twojego przyjścia pochwycą cię męczennicy, i zaprowadzą cię do świętego miasta Jerozolimy”), modlitwa na zakończenie dnia (tzw. Kompleta) z przepiękną antyfoną ku czci Matki Bożej „Salve Regina” („Witaj, Królowo…”), a także modlitwy do Ducha Świętego, np. hymn „Veni Creator Spiritus” („O Stworzycielu Duchu, przyjdź”).

Płytę wydano także w wersji specjalnej – do podstawowego krążka dołączono śpiewy adwentowe (z Nieszporów i Mszy roratniej) i Bożonarodzeniowe (z Jutrzni i Mszy św.) – kolejna porcja przepięknych śpiewów i melodii.

Album polecam wszystkim, którzy w czasie listopadowym (i nie tylko) zamyślają się nad przemijaniem ludzkiego życia, a w okresie adwentowego oczekiwania na Chrystusa mają już dość wszechobecnych świątecznych dekoracji i piosenek. Jest to doskonały sposób na wyciszenie i modlitwę, która (jeśli nie zna się łaciny i linii melodycznych, aby razem z chórem mnichów śpiewać na cześć Pana) może być zwyczajnym wsłuchaniem się i włączeniem do niej modlitwy własnego serca.

Album (wersja podstawowa) jest dostępny w wersji polskiej (tańsza cena kosztem uboższej książeczki, okrojonej do 4 stron). Wersja rozszerzona (dwupłytowa) jak dotąd dostępna tylko w wersji oryginalnej. Więcej informacji o płycie, jej powstawaniu, o możliwości zakupu oryginalnych dzwonków na komórkę itp. można znaleźć na oficjalnych stronach Opactwa i na specjalnych stronach Opactwa i Universal Classic & Jazz:


http://stift-heiligenkreuz.org/FAQ-CHANT-Polski.227.0.html

http://www.chantmusicforthesoul.com/

http://www.chantmusicforparadise.com/


o. Krzysztof Jankosz OCist