Strona główna Parafia Informator parafialny Cmentarz parafialny (os. Wandy) Informacje dotyczące cmentarza na os. Wandy
Informacje dotyczące cmentarza na os. Wandy

Administrator. Cmentarzem parafialnym na os. Wandy administruje Parafia rzymskokatolicka pw. św. Bartłomieja Ap.; ul. Klasztorna 11; 31-979 Kraków.

Pogrzeby. Formalności związane z pogrzebami załatwiamy w kancelarii parafialnej w godzinach jej urzędowania. Pogrzeb prowadzi parafia zamieszkania osoby zmarłej. Ksiądz proboszcz rodzinnej parafii może odprawić Mszę św. pogrzebową w kościele parafialnym, ale może ją również odprawić w kościele św. Bartłomieja.

Usługa grabarska. Jej koszty są regulowane w kancelarii parafialnej. Zakres prac ustalany jest, po konsultacji z rodziną osoby zmarłej, na cmentarzu i przy konkretnym grobie.

Dochówki. Obecnie na cmentarzu nie ma już wolnych miejsc. W związku z tym pochówek jest możliwy w istniejącym grobie, za zgodą dysponenta.

Piwnice i nagrobki. Na cmentarzu można budować piwnice i nagrobki po uzyskaniu pisemnej zgody zarządu cmentarza. Zabrania się wykładania przestrzeni między grobami płytkami, kostką czy wylewania betonu. Zabrania się również sadzenia drzew i krzewów wokół grobów. Wszystkie ogrodzenia wokół grobów o wysokości pow. 1 m wysokości, ze względów bezpieczeństwa muszą zostać rozebrane. Utrudniają one poruszanie się po cmentarzu szczególnie zimą i uniemożliwiają koszenie trawy. To samo dotyczy ławek przy grobach.

Inwentaryzacja i porządkowanie cmentarza. Na przełomie 2011/2012 roku została zakończona inwentaryzacja grobów. Na stronie www.mogila.cystersi.pl w zakładce „PARAFIA” „Cmentarz parafialny (os. Wandy)” działa wyszukiwarka pochowanych na naszym cmentarzu. Dodatkowo na cmentarzu umieściliśmy fotokody dla użytkowników smartfonów, by ułatwić poszukiwanie rodzinnych grobów. W tym roku oznaczyliśmy naklejkami groby, które nie mają dysponenta tzn. ich sytuacja prawna nadal nie została uregulowana. Czas na załatwienie formalności upływa z końcem 2013 roku.

Prolongata miejsca na cmentarzu. Darowizna na "Cele kultu religijnego parafii św. Bartłomieja Ap. w Krakowie-Mogile" jest przyjmowana w kancelarii parafialnej od 2000 roku.

Dysponent grobu. Po śmierci współmałżonka dysponentem jest automatycznie wdowa lub wdowiec. Po śmierci rodziców dysponentem staje się jedno z dzieci. Stanie się tak pod warunkiem, że pozostałe rodzeństwo zrzeknie się swojego prawa do grobu na korzyść np. jednej osoby. W sytuacji, gdy pojawimy się po raz pierwszy od 2000 roku pracownik może zażądać udokumentowania stopnia pokrewieństwa z osobą pochowaną na podstawie np. dowodu osobistego lub odpisu aktu stanu cywilnego. Ustalenie prawa do dysponowania grobem prosimy dokonać do końca 2013 roku. W razie trudności z wykazaniem się prawem do grobu należy skorzystać z drogi sądowej.

Przekopywanie grobów. Według obowiązującego prawa przekopanie grobu może nastąpić po dwudziestu latach od ostatniego pochówku. W sytuacji np. grobu ziemnego, gdy dysponent złoży „darowiznę na remont cmentarza”, decyzja przesuwa się o kolejnych 20 lat.

Kondukt pogrzebowy. Z dniem 1 listopada 2011 r. nie chodzimy z konduktem pogrzebowym na cmentarz. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa i przepisami państwowymi. Zgonie z ustaleniami: po Mszy pogrzebowej sprawowanej w kościele pw. św. Bartłomieja Ap. następuje przerwa. W tym czasie trumna z ciałem jest przewożona na cmentarz. Żałobnicy indywidualnie udają się na cmentarz. Po około 15 min., przy głównej bramie cmentarza, rozpoczyna się dalszy ciąg ceremonii pogrzebowej.

Prace na cmentarzu. W ostatnim roku wywieźliśmy nadmiar ziemi, wycięliśmy na żądanie dysponentów grobów kilka drzew, w miejsce usuniętych drzew nasadziliśmy nowe na terenie cmentarza i poza nim – w miejscach wskazanych przez odpowiednie służby, odrestaurowaliśmy cztery zabytkowe nagrobki przy głównej alejce oraz jeden w Sektorze A, trwa remont Cmentarza wojennego nr 390 – Mogiła, zbudowaliśmy wjazd na cmentarz od strony ul. Daniłowskiego, trwają prace projektowe przed budową wjazdu na cmentarz od al. Jana Pawła II.

Grobowiec parafialny. Został zbudowany po to, aby w razie potrzeby można było w jego wnętrzu przechować trumnę z osobą ekshumowaną na czas np. remontu lub budowy własnej piwniczki, pozostaje do dyspozycji zarządu cmentarza. W tym roku zbudowaliśmy Parafialny grób dzieci, do którego będą ekshumowane szczątki dzieci z grobów, które nie mają dysponenta. Kancelaria parafialna czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-12.00, 16.00-18.00; nieczynna w pierwsze piątki miesiąca i święta. Telefon (czynny w godzinach urzędowania): 12 644 23 31 wew. 38; fax: 12 686 60 08; email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ; www.mogila.cystersi.pl.

Kraków, 23.09.2013 r.

o. Wincenty Zakrzewski OCist - proboszcz