Strona główna Parafia Mogiła Kapliczki w Mogile Kapliczka św. Jana Nepomucena
Kapliczka św. Jana Nepomucena
Kapliczka św. Jana Nepomucena i Matki Bożej – Wspomożycielki Utrapionych to drewniany feretron, przyniesiony w to miejsce w procesji z kościoła parafialnego. Stało się to zapewne w czasach jeszcze przed regulacją rzek Wisły oraz Dłubni, które to przedsięwzięcie dokonane zostało przez władze austriackie w latach 60-tych XIX wieku.

Figura św. Jana Nepomucena (patrona dobrej spowiedzi, ale także patrona ratującego przed klęską powodzi – została ustawiona twarzą w kierunku rzeki Wisły. Wówczas to była odległość zaledwie 100-200 metrów od nieuregulowanej Wisły. Wspomnianą kapliczką opiekował się nieżyjący już śp. Julian Majewski. Aktualny stan kapliczki jest coraz gorszy. Drewniane elementy wymagają konserwacji, krzyż na daszku coraz bardziej przechylony a całość umieszczona na murowanym postumencie jest coraz mniej stabilna.

Gdy zaczną się w Mogile dwie wielkie inwestycje – budowa spalarni oraz budowa S7 – może okazać się, że kapliczka nie wytrzyma drgań od przejeżdżających ciężkich pojazdów.

W maju – przed tą kapliczką są śpiewane od kilku lat majówki. Kapliczka znajduje się u zbiegu ulicy Powiatowej oraz Kopaniec. Zapraszamy do fotogalerii.

 

Waldemar Cyganik