Strona główna Opactwo Życie wspólnoty / Wydarzenia Jubileusz 800 lat istnienia Opactwa Cystersów w Mogile
Jubileusz 800 lat istnienia Opactwa Cystersów w Mogile
W roku 2022 przeżywamy jubileusz 800 lat istnienia naszego opactwa (1222-2022).

Jest to szczególny czas i okazja do tego, aby przez różne wydarzenia religijne oraz kulturalne - podziękować Panu Bogu za wszystko to, co przez minione wieki stało się udziałem żyjących w opactwie mnichów cysterskich oraz prosić po potrzebne łaski i błogosławieństwo na dalsze lata istnienia wspólnoty zakonnej w Mogile.

 



W związku z trwającym jubileuszem 800 lat istnienia naszego opactwa Penitencjaria Apostolska, na prośbę o. Opata, udzieliła zgody, aby wszyscy wierni, którzy od Niedzieli Miłosierdzia Bożego bieżącego roku nawiedzą Bazylikę Krzyża Świętego (kościół klasztorny naszego opactwa) mogli uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

Odpust można uzyskać do Niedzieli Miłosierdzia Bożego przyszłego roku (16 kwietnia 2023 r.). Tłumaczenie dekretu Penitencjarii Apostolskiej.

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniach:

W niedzielę, 24 kwietnia, o godz. 18.00, w bazylice - Msza św. (przewodniczenie: o. opat Adrian Mróz OCist, kazanie: o. przeor Maciej Majdak OCist); następnie koncert pt. "Santo Subito!" w wykonaniu Chóru i Orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny. Wydarzeniem towarzyszącym jest wystawa plenerowa na placu przed bazyliką pt. "800 lat Opactwa Cystersów w Mogile".

W niedzielę, 5 czerwca, po Mszy św. o godz. 11.00, na placu przed bazyliką - Krakowski Szwadron Ułanów im. marszałka Józefa Piłsudskiego wykona oprawę honorową.

W niedzielę, 19 czerwca, o godz. 19.00, na krużgankach klasztornych - koncert gregoriański pt. "Życie mnicha cysterskiego". Wystąpi "Triplum" Męski Kwartet Wokalny. Fragmenty "Reguły" św. Benedykta czyta o. przeor Maciej Majdak OCist.

W poniedziałek, 27 czerwca, o godz. 18.00, w Kinie Studyjnym Sfinks Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida (os. Górali 5, Kraków) - premiera filmu pt. "Słuchaj, synu, nauk mistrza" w reżyserii Krzysztofa Ridana. Film opowiada o współczesnym życiu codziennym mnichów z naszego opactwa.

W sobotę, 2 lipca, o godz. 17.00, w ogrodzie klasztornym, 800 lat Opactwa Cystersów w Mogile: Historia mogilskiego ogrodu klasztornego. Spacer. Prowadzenie: Katarzyna Fabijanowska (Politechnika Krakowska). Wydarzenie realizowane w ramach projektu Ogrody Nowej Huty; wstęp wolny, obowiązują zapisy do 30 VI: www.nhlab.okn.edu.pl.

W piątek, 15 lipca, o godz. 19.00, zewnętrzny dziedziniec arkadowy Opactwa Cystersów w Mogile, 800 lat Opactwa Cystersów w Mogile: "Modus vivendi, czyli zwyczajnik cysterski w kadrze"; wernisaż wystawy plenerowej. Fotografie: Krzysztof Ridan. Kurator: Urszula Tłomak. Opracowanie graficzne: Krzysztof Piła; wstęp wolny. Po wernisażu projekcja filmu "Słuchaj, synu, nauk mistrza" w auli opata Marcina Białobrzeskiego.

W niedzielę, 7 sierpnia, o godz. 17.00, w katakumbach w Opactwie Cystersów w Mogile, 800 lat Opactwa Cystersów w Mogile: "Zioła w historii i teraźniejszości cystersów mogilskich". Warsztaty zielarskie; wstęp wolny, obowiązują zapisy do 4 VIII: www.nhlab.okn.edu.pl.

W niedzielę, 14 sierpnia, 15. Noc Cracovia Sacra:

  • w godz. 09.00-20.00 - zwiedzanie wystaw plenerowych: "800 lat Opactwa Cystersów w Mogile, Gotyckie krzyże w fotografii" oraz "Modus vivendi, czyli zwyczajnik cysterski w kadrze" (zdjęcia z filmu "Słuchaj, synu, nauk mistrza", reż. Krzysztof Ridan, więcej informacji na stronie: www.nhlab.okn.edu.pl),
  • o godz. 12.00, 13.30 i 17.30 - zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów,
  • o godz. 19.00 - w bazylice, koncert pt. "W krzyżu cierpienie. Stabat Mater Dolorosa"; wykonawcy: Magda Niedbała-Solarz (mezzosopran), Tomasz Chmiel (dyrygent), Krakowska Młoda Filharmonia - Orkiestra Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie; w programie: J. S. Bach, A. Vivaldi, G. Faure.

W poniedziałek, 15 sierpnia, 15. Noc Cracovia Sacra:

  • o godz. 19.00 - w auli opata Marcina Białobrzeskiego, projekcja filmu o współczesnym życiu codziennym mnichów cysterskich w Mogile pt. "Słuchaj, synu, nauk mistrza", reż. Krzysztof Ridan; wstęp wolny.

W czwartek, 25 sierpnia, o godzinie 19.30, na krużgankach klasztornych - w ramach 47. Festiwalu Muzyka w Starym Krakowie - odbędzie się koncert zespołu Triplum - Męski Kwartet Wokalny. Fragmenty "Reguły" św. Benedykta czyta o. przeor Maciej Majdak OCist. W programie koncertu znajdą się utwory z antyfonarzy cysterskich zachowanych w archiwum naszego opactwa. Wstęp na koncert jest płatny. Szczegóły na stronie internetowej Festiwalu.

W niedzielę, 11 grudnia, o godz. 09.00 w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 3), Msza św. radiowa, przewodniczenie i kazanie o. przeor Maciej Majdak OCist, oprawa muzyczna: Chór i Orkiestra Bazyliki Cystersów w Mogile.

 

Informacje o kolejnych wydarzeniach - zostaną podane wkrótce.