Strona główna Parafia Informator parafialny Gazeta parafialna "Mogilski Krzyż" marzec - kwiecień 2022
"Mogilski Krzyż" marzec - kwiecień 2022

Wydarzenia ostatnich tygodni przewartościowały nasz świat. Pomaganie uchodźcom, dzielenie się dobytkiem i dachem nad głową to wyjątkowe rekolekcje dla nas wszystkich i piękna ewangeliczna odpowiedź na wezwanie do miłości bliźniego.

Jako parafia odpowiedzieliśmy na wezwanie papieża Franciszka, by zawierzyć Rosję i Ukrainę Matce Bożej. Wspólna modlitwa odbyła się w klasztornym ogrodzie, fotorelacja znajduje się na str. 2. Na str. 4 o. Paweł Mynarz przybliża nam fatimską przepowiednię o Rosji, która stała u podstaw wezwania papieża. Przypomnijmy, w Orędziu Fatimskim przedstawiona została apokaliptyczna wizja klęsk, jakie miały spaść na świat, zapowiedź wojen, głodu, prześladowania Kościoła i Ojca Świętego. Matka Boża powiedziała do dzieci: Aby temu zapobiec zażądam poświęcenia Rosji mojemu Niepokalanemu Sercu i wynagradzającej Komunii św. w I soboty miesiąca. Jeżeli wysłuchają moich próśb, Rosja nawróci się i zapanuje pokój. Jeśli nie, Rosja rozsieje swoje błędy po całym świecie, doprowadzając do wojen i prześladowania Kościoła. Choć od tego przesłania minęło już ponad 100 lat, jest ono nieustannie aktualne i tragiczne. Dla tych, którzy pamiętają II wojnę światową, ostatnie tygodnie to czas konfrontacji z głęboko skrywanymi traumami. Na przykładzie swojej babci opisuje to Kasia Kajzar na str. 7. Drukujemy także akt zawierzenia, na pewno warto do niego wrócić w ramach codziennych modlitw o zakończenie wojny i trwały pokój także dla nas.

Czy Pan Bóg powinien realizować nasze plany? Takie pytanie stawia Wincenty Podobiński. „Świat sugeruje, może wręcz narzuca, że celem życia jest zachowanie ciała w zdrowiu i urodzie (najlepiej do setki), bycie pierwszym, a już na pewno nie ostatnim, nie dawanie się nikomu „wykiwać” i posiadanie pieniędzy, bo żyje się tylko raz i trzeba z życia coś mieć. Jeśli na ten cel nałożę reguły Ewangelii, to nieuchronnie dojdzie do konfliktu” – czytamy w jego felietonie na str. 14.

O tym jak żyć w duchu „Reguły” św. Benedykta każdego dnia przekonują się cysterscy oblaci. 21 marca, w święto przejścia do nieba św. Benedykta dwie osoby zdecydowały się realizować powołanie do życia charyzmatycznego. Fotorelacja z tej uroczystości na str. 19. O swoistym „powołaniu” do cysterskiej wspólnoty może także mówić, choć niedosłownie, pan Stanisław Kowalczyk, organista w naszej parafii. Kiedy 30 lat temu w kwietniu poproszono go o kilkudniowe zastępstwo na chórze, nie sądził, że zwiąże swoje życie z naszą parafią. Na str. 12 publikujemy jego wspomnienie.

Z okazji przypadającej 24 kwietnia Niedzieli Miłosierdzia Bożego pani Zofia Ciężadło przybliża nam okoliczności powstania najsłynniejszego wizerunku Pana Jezusa Miłosiernego z Łagiewnik. Nie wszyscy wiedzą, że jego najbardziej znaną wersję namalował Adolf Hyła, uczeń acka Malczewskiego. Co ciekawe, jest on autorem nie jednego, ale trzech obrazów Jezusa Miłosiernego! Artykuł na str. 17.

Na okładce obecnego numeru gazety znajduje się plansza przypominająca o przypadającym w tym roku jubileuszu 800-lecia obecności Cystersów w Mogile. Główne uroczystości połączone zostaną z wrześniowym Odpustem Podwyższenia Krzyża Świętego. Będziemy pisać o tym zerzej w kolejnych numerach gazety.

Redakcja "Mogilskiego Krzyża"


Zapraszamy do pobrania numeru w formacie PDF.