Strona główna Opactwo Życie wspólnoty / Wydarzenia Konserwacja zabytków piśmiennictwa do Muzem w Mogile
Konserwacja zabytków piśmiennictwa do Muzem w Mogile

Cysterskie dziedzictwo. Konserwacja zabytków piśmiennictwa do Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów w Mogile.

W 2023 r. mogilskie Opactwo zrealizowało kolejne prace konserwatorskie dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu pn. "Cysterskie dziedzictwo. Konserwacja zabytków piśmiennictwa do nowego Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów w Mogile".

Pełnej konserwacji poddane zostały cztery zabytki z XV i pocz. XVII w. Pierwsze dwa to powstałe w latach 1464-1477 rękopisy "akademickie", związane z postacią profesora Akademii Krakowskiej, cystersa Jan z Gniezna.

Trzeci, to powstały w 1623 roku w mogilskim skryptorium rękopiśmienny odpis czterech pierwszych ksiąg słynnego "Zielnika" Szymona Syreniusza.

Czwarty zabytek to XV-wieczny "klocek introligatorski", zawierający dwa bogato ilustrowane (w egzemplarzu mogilskim także ręcznie kolorowane), niezwykle popularne w swojej epoce tytuły. Pierwszy z nich to wydrukowane w 1484 r. weneckie wydanie dzieła Wernera Rolevincka. Jest ono pierwszą drukowaną księgą zawierającą chronologiczny wykład historii świata. Drugi tytuł to wydana w 1486 r. w Moguncji, również ilustrowana wspaniałymi drzeworytami relacja z pielgrzymki do Ziemi Świętej, autorstwa Bernarda de Breydenbacha.

Wszystkie odrestaurowane obiekty w kolejnych latach zostaną włączone do ekspozycji w Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów.

 

Zadanie pn. "Cysterskie dziedzictwo. Konserwacja zabytków piśmiennictwa do nowego Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów w Mogile” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego. Wartość dofinansowania: 127 400,-, całkowita wartość zadania: 159 250,-.