Strona główna Opactwo Życie wspólnoty / Wydarzenia Cudowny Krzyż Mogilski. Jego stróżowie i czciciele
Cudowny Krzyż Mogilski. Jego stróżowie i czciciele

Opactwo Cystersów w Mogile wydało we wrześniu książkę pt. „CUDOWNY KRZYŻ MOGILSKI, JEGO STRÓŻE I CZCICIELE”. Jej autorem jest o. Korneliusz Jackiewicz OCist, który od wielu już lat służył wiernym w Mogilskim Sanktuarium, a obecnie przebywa w parafii Matki Bożej Częstochowskiej.

W pierwszej części książki Czytelnik znajdzie historię kary śmierci przez krzyżowanie w czasach pogańskich. Następnie dowie się o czci Chrystusowego Krzyża i jego kulcie w Kościele. Na dalszych stronach Autor w sposób zwięzły podaje historię Cudownego Wizerunku Pana Jezusa Mogilskiego. Kreśli ciekawe sylwetki pielgrzymów modlących się u stóp Krzyża, dawniej i współcześnie. Druga część książki przynosi rozważania o Męce Pana Jezusa. Autor przywołał słowa poety Cypriana Kamila Norwida z wiersza pt. „Krzyż i dziecko”, że „KRZYŻ STAŁ SIĘ NAM BRAMĄ ZBAWIENIA”.

Książkę zamyka litania do Cudownego Pana Jezusa oraz głębokie rozważania o męce Zbawiciela – św. Brygidy Szwedzkiej – patronki Europy. Walor książki podnosi wstęp napisany przez ks. kardynała Stanisława Dziwisza. Zachęcamy do nabywania tej pozycji, która wpisuje się w historię Krakowa, Nowej Huty i naszej parafii.

Książka jest dostępna w sklepie klasztornym przy opactwie w Mogile. Niech stanie się ona miłą pamiątką wrześniowego odpustu w Mogile.