Strona główna Parafia Informator parafialny Gazeta parafialna
Gazeta parafialna


"Mogilski Krzyż" styczeń - grudzień 2023

Obecny numer gazetki zahacza o zeszłoroczny odpust wrześniowy - publikujemy drugą część homilii (teksty nieautoryzowane) wygłoszonych przez zaproszonych biskupów z okazji 800.-lecia naszego Opactwa; przypomina również odpusty niedawno minione, podczas których przypominaliśmy osobę św. abp. Józefa Bilczewskiego - wikariusza parafii w Mogile, który zapewne modlił się przed łaskami słynącą figurą Pana Jezusa Mogilskiego w kościele klasztornym (nawiązuje do tego zdjęcie ołtarza Pana Jezusa zamieszone na plakacie odpustowym, a wykonane w tamtych czasach).

Więcej…
 
"Mogilski Krzyż" październik - grudzień 2022

Niniejszy numer to przede wszystkim wspomnienia o zmarłych cystersach z naszego klasztoru z ostatnich ok. 20 lat. Niestety, bardzo niewiele osób odpowiedziało na apel, by nadesłać osobiste wspomnienia i pamiątki (głównie zdjęcia) o zmarłych duszpasterzach. Wielka szkoda, bo w większości bezpowrotnie przepadną.

Zakończyliśmy jubileusz 800.-lecia cystersów w Mogile – zamieszczona kronika i zdjęcia będą pamiątką dla następnych pokoleń. Podobnie rzecz się ma z zeszłorocznym, wrześniowym odpustem mogilskim: publikujemy część wygłoszonych homilii (nieautoryzowane fragmenty kazań) – druga część w następnym numerze.

Więcej…
 
"Mogilski Krzyż" maj - wrzesień 2022

W tym numerze warto poświęcić czas lekturze artykułu o odpustach – wiedza ta przyda się nie tylko na okoliczność jubileuszu naszego Opactwa. A w związku z obecną sytuacją u naszych wschodnich sąsiadów, poznajemy trud pracy sióstr józefitek na ogarniętej wojną Ukrainie,

Na kolejnych stronach wdzięczny Bogu za 50 lat kapłaństwa ks. Zbigniew Bonifacy Kopciński CM podzielił się swoimi wspomnieniami dotyczącymi także Mogiły. Artykuł otwiera tę część gazety poświęconą osobom związanym z Parafią i Opactwem. Ponieważ w ostatnim numerze ukazał się tekst o naszym organiście – Stanisławie Kowalczyku, który obchodzi 30.-lecie swojej pracy za kontuarem mogilskich organów, w tym numerze (oprócz wspomnień w kalendarium parafialnym) chciałem, żeby nasi Czytelnicy poznali p. Stanisława z innej, prywatnej strony. Przy okazji jubileuszu organisty postanowiłem niejako „wydobyć z cienia” jego żonę – Annę Kowalczyk, wszak ona też przeżywa swój jubileusz pomocy mężowi w pracy u cystersów.

Więcej…
 
"Mogilski Krzyż" marzec - kwiecień 2022

Wydarzenia ostatnich tygodni przewartościowały nasz świat. Pomaganie uchodźcom, dzielenie się dobytkiem i dachem nad głową to wyjątkowe rekolekcje dla nas wszystkich i piękna ewangeliczna odpowiedź na wezwanie do miłości bliźniego.

Jako parafia odpowiedzieliśmy na wezwanie papieża Franciszka, by zawierzyć Rosję i Ukrainę Matce Bożej. Wspólna modlitwa odbyła się w klasztornym ogrodzie, fotorelacja znajduje się na str. 2. Na str. 4 o. Paweł Mynarz przybliża nam fatimską przepowiednię o Rosji, która stała u podstaw wezwania papieża. Przypomnijmy, w Orędziu Fatimskim przedstawiona została apokaliptyczna wizja klęsk, jakie miały spaść na świat, zapowiedź wojen, głodu, prześladowania Kościoła i Ojca Świętego. Matka Boża powiedziała do dzieci: Aby temu zapobiec zażądam poświęcenia Rosji mojemu Niepokalanemu Sercu i wynagradzającej Komunii św. w I soboty miesiąca. Jeżeli wysłuchają moich próśb, Rosja nawróci się i zapanuje pokój. Jeśli nie, Rosja rozsieje swoje błędy po całym świecie, doprowadzając do wojen i prześladowania Kościoła. Choć od tego przesłania minęło już ponad 100 lat, jest ono nieustannie aktualne i tragiczne. Dla tych, którzy pamiętają II wojnę światową, ostatnie tygodnie to czas konfrontacji z głęboko skrywanymi traumami. Na przykładzie swojej babci opisuje to Kasia Kajzar na str. 7. Drukujemy także akt zawierzenia, na pewno warto do niego wrócić w ramach codziennych modlitw o zakończenie wojny i trwały pokój także dla nas.

Więcej…
 
"Mogilski Krzyż" styczeń - luty 2022

Okres świąt Bożego Narodzenia, który w kalendarzu liturgicznym trwa do niedzieli Chrztu Pańskiego a w polskiej tradycji – wraz ze śpiewem kolęd – jest przeżywany aż do 2 lutego, jest dla nas wszystkich czasem wspaniałych spotkań i niesamowitych przeżyć. To właśnie w tym bożonarodzeniowym czasie – bardziej niż kiedykolwiek – spotkamy się w gronie rodziny, krewnych i przyjaciół, aby przekazać sobie
słowa szczególnej serdeczności i gesty miłości. Niech zatem to, co w nas najpiękniejsze – rozbudzone ponownie świąteczną atmosferą – pozostanie z nami na każdy dzień nowego roku 2022.

Zapraszamy do lektury styczniowo-lutowego „Mogilskiego Krzyża”.

Więcej…
 
"Mogilski Krzyż" listopad - grudzień 2021

Są wydarzenia, które znaczą historię danego miejsca na wiele dziesiątków kolejnych lat. Niewątpliwie należy do nich otwarcie Muzeum Duchowości Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów i nowoczesnej biblioteki z czytelnią. Radość tym większa, że jako redakcja staraliśmy się towarzyszyć budowniczym tego miejsca, dokumentując i opisując kolejne etapy prac – od badań archeologicznych, przez przebudowę wnętrz, renowację najcenniejszych zabytków, po ich ekspozycję. Tę długą drogę pokazujemy na okładkowych fotografiach. Już samo zestawienie zdjęć „tak było” z „tak jest” pokazuje, jak ogromną pracę wykonano. Listopadowy numer naszej gazety będzie więc numerem historycznym, bo na jego łamach pozostanie fotorelacja z różnych etapów budowy i wspomnienie miejsc, które są już przeszłością.

Więcej…
 
"Mogilski Krzyż" wrzesień - październik 2021

Wrześniowy numer „Mogilskiego Krzyża” towarzyszy obchodom odpustu Podwyższenia Krzyża Świętego. Wrzesień jest symbolicznym miesiącem także z wielu innych powodów – żegnamy lato i rozpoczynamy codzienność szkolnego i zawodowego życia. Podobnie jak rok temu, w obliczu zmieniających się prognoz dotyczących dynamiki rozwoju pandemii.

W wyniku wakacyjnej poprawy sytuacji epidemicznej w naszej parafii wiele się działo, o czym świadczy obfitujące w wydarzenia kalendarium przygotowane przez o. Macieja. Na str. 6 przeczytamy o ważnych uroczystościach, które ubogaciły życie religijne i kulturalne parafii. Na str. 12 przeczytają Państwo o „Raptularzu, czyli spraw przednowohuckich opisaniu”, na dziedzińcu opactwa warto obejrzeć towarzyszącą temu wydarzeniu wystawę. Można tam także zobaczyć wspaniałe Madonny z Dzieciątkiem ustawione na sierpniową 14. Noc Cracovia Sacra.

Więcej…