Strona główna Parafia Informator parafialny Gazeta parafialna
Gazeta parafialna


"Mogilski Krzyż" styczeń - luty 2019
W Wasze ręce przekazujemy świąteczny numer gazety parafialnej. Minął rok od kiedy Mogilski Krzyż zaczęła redagować pani Jolanta Pawnik. Chciałem przy tej okazji serdecznie jej podziękować za trud, jaki wkłada w tę pracę. Zaangażowanie pani redaktor sprawia, że serca się otwierają, a ja z radością obserwuję, jak kolejni parafianie i miłośnicy mogilskiego klasztoru opowiadają jej swoje życiowe historie. W tym numerze to opowieść Zofii Kucharzyk, która przez cztery dekady śpiewała w mogilskim chórze. Dzięki doskonałej pamięci i zachowanym zdjęciom udało się odtworzyć zapominany już etap jego wieloletniej historii.

Każdy, kto przeczytał któryś z numerów Mogilskiego Krzyża, ten wie, ile serca i pracy wkładają także inni zaangażowani w powstawanie gazety – autorzy, a także panowie Maciej Lalik odpowiedzialny za korektę i Wojciech Myszk zajmujący się jej składem. Także im chciałbym złożyć serdeczne podziękowania.

Więcej…
 
"Mogilski Krzyż" listopad - grudzień 2018

Drodzy Parafianie i Szanowni Czytelnicy!

Niepodległość to myśl przewodnia tego numeru naszej gazety. Przeżywamy w naszej Ojczyźnie setną rocznicę odzyskania niepodległości, a ta zawsze związana jest z ofiarami. Zwykle największymi, z własnego życia. Bo wolność krzyżami się mierzy...

Na cmentarzu parafialnym, obok mogiły cysterskiej, znajduje się grób nr 432. Pochowani są w nim dwaj partyzanci z Mogiły. Jeden z nich, Henryk Mars, był postulantem w naszym zakonie. Wojna w tym przeszkodziła, nie zatarła jednak śladów patriotyzmu i religijności życia kolegów ze szkolnej ławki. Tam, gdzie stawia się komuś taki krzyż, natychmiast pojawia się pytanie o sens i wartość ofiary w walce o niepodległość. Postawmy to pytanie współcześnie! O jaką niepodległość walczę dziś? Skoro „wolność jest w nas”, to obszar niepodległej Ojczyzny zaczyna się właśnie od naszego wnętrza. Wolność wewnętrzna staje się gwarancją niepodległej Polski. Jak się o nią staramy?

Więcej…
 
"Mogilski Krzyż" wrzesień - październik 2018

Do rąk Szanownych Czytelników oddajemy numer "Mogilskiego Krzyża" związany z odpustem wrześniowym. Na okładce oglądamy reprodukcję obrazu Konstantego Niemczykiewicza "Odpust w Mogile pod Krakowem". Udało się ją nam pozyskać z oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa mieszczącego się na os. Słonecznym. Na okładce z tyłu spojrzycie na plakat z planem tygodniowego odpustu. W jego centrum znajduje się reprodukcja obrazu Jezusa Mogilskiego autorstwa Stanisława Polaniaka z Krzczonowa. Pod tym wizerunkiem umieściliśmy informację o 40 rocznicy nabożeństw pierwszopiątkowych. Odbywają się one w naszej bazylice od 1978 r. O początkach tych spotkań opowiada nam o. Benignus Deptuła OCist, który był ich inicjatorem. Przeczytamy także refleksję o. Macieja Majdaka OCist, który od kilku lat nadaje temu nabożeństwu współczesną formę. Wypowiedzi te są świadectwami o kształcie cysterskiego duszpasterstwa.

Więcej…
 
"Mogilski Krzyż" maj - czerwiec 2018

Do Waszych rąk oddajemy kolejny numer parafialnej gazety. Wprowadzamy do niej kolejną nowość. Czerwone kartki z kalendarza to zapowiedzi ważnych wydarzeń, które dopiero nastąpią. W ten sposób pragniemy zachęcić czytelnika do jeszcze żywszego udziału w życiu parafii. Pierwsza z nich przypomni Państwu o Dróżkach Różańcowych do Kaplicy w Lasku Mogilskim. Kolejne przypomną, między innymi, o Nowennie Jubileuszowej w intencji Ojczyzny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości, czy też o budżecie obywatelskim.

Maj większości z nas kojarzy się z rocznicą Pierwszej Komunii św. Niezależnie od tego, która to rocznica, stanowi to okazję do wyrażenia naszej wdzięczności Panu Bogu za ten dar. Postarajmy się przypomnieć sobie dokładną datę tego wydarzenia i uczcić je modlitwą w kościele.

Więcej…
 
"Mogilski Krzyż" marzec - kwiecień 2018

Z radością zaobserwowałem, że sprzedał się cały grudniowo-styczniowy nakład gazety parafialnej. To wielka radość dla całego zespołu redakcyjnego, który po kilku latach przerwy spotkał się, by podzielić się opłatkiem i przemyśleniami. Tych ostatnich było dużo!

Usłyszeliście z ambony, tuż po zakończeniu kolędy, sprawozdanie z działania parafii w ubiegłym roku. W obecnym numerze drukujemy je dla Państwa w całości. Patrząc na miniony czas, choćby na 2017 rok, raduje nas, jak wiele dobra tworzymy wspólnie jako duszpasterze i parafianie.

Program duszpasterski Kościoła w Polsce przebiega pod hasłem „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Jego treścią ma być sakrament Ducha Świętego, nazywany sakramentem bierzmowania. „Duch Święty, sam będąc Darem Zmartwychwstałego Chrystusa, przynosi ze sobą dary, udzielając każdemu jak chce”. Jak piszą dalej autorzy wspomnianego programu: „Dzięki pieczęci Ducha, którą otrzymuje się w sakramencie bierzmowania, chrześcijanin osiąga pełnię swej tożsamości i staje się świadomy swego posłannictwa w Kościele i świecie, angażując się poprzez wiarę żywą, czynną i apostolską”. Podejmijmy zatem refleksję, czy tak rozumiany sakrament nie zamarł w wielu osobach dorosłych – w wielu z nas.

Więcej…