Strona główna Opactwo Życie wspólnoty / Wydarzenia
Życie wspólnoty / Wydarzenia


Konserwacja zabytków piśmiennictwa do Muzem w Mogile

Cysterskie dziedzictwo. Konserwacja zabytków piśmiennictwa do Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów w Mogile.

W 2023 r. mogilskie Opactwo zrealizowało kolejne prace konserwatorskie dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu pn. "Cysterskie dziedzictwo. Konserwacja zabytków piśmiennictwa do nowego Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów w Mogile".

Więcej…
 
Konserwacja zabytków piśmiennictwa 2023
Cysterskie dziedzictwo. Konserwacja zabytków piśmiennictwa do Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów w Mogile.

W 2023 r. mogilskie Opactwo realizuje kolejne prace konserwatorskie dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu pn. „Cysterskie dziedzictwo. Konserwacja zabytków piśmiennictwa do nowego Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów w Mogile”.

Więcej…
 
Jubileusz 800 lat istnienia Opactwa Cystersów w Mogile
W roku 2022 przeżywamy jubileusz 800 lat istnienia naszego opactwa (1222-2022).

Jest to szczególny czas i okazja do tego, aby przez różne wydarzenia religijne oraz kulturalne - podziękować Panu Bogu za wszystko to, co przez minione wieki stało się udziałem żyjących w opactwie mnichów cysterskich oraz prosić po potrzebne łaski i błogosławieństwo na dalsze lata istnienia wspólnoty zakonnej w Mogile.

 W związku z trwającym jubileuszem 800 lat istnienia naszego opactwa Penitencjaria Apostolska, na prośbę o. Opata, udzieliła zgody, aby wszyscy wierni, którzy od Niedzieli Miłosierdzia Bożego bieżącego roku nawiedzą Bazylikę Krzyża Świętego (kościół klasztorny naszego opactwa) mogli uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

Odpust można uzyskać do Niedzieli Miłosierdzia Bożego przyszłego roku (16 kwietnia 2023 r.). Tłumaczenie dekretu Penitencjarii Apostolskiej.

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniach:

W niedzielę, 24 kwietnia, o godz. 18.00, w bazylice - Msza św. (przewodniczenie: o. opat Adrian Mróz OCist, kazanie: o. przeor Maciej Majdak OCist); następnie koncert pt. "Santo Subito!" w wykonaniu Chóru i Orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny. Wydarzeniem towarzyszącym jest wystawa plenerowa na placu przed bazyliką pt. "800 lat Opactwa Cystersów w Mogile".

W niedzielę, 5 czerwca, po Mszy św. o godz. 11.00, na placu przed bazyliką - Krakowski Szwadron Ułanów im. marszałka Józefa Piłsudskiego wykona oprawę honorową.

W niedzielę, 19 czerwca, o godz. 19.00, na krużgankach klasztornych - koncert gregoriański pt. "Życie mnicha cysterskiego". Wystąpi "Triplum" Męski Kwartet Wokalny. Fragmenty "Reguły" św. Benedykta czyta o. przeor Maciej Majdak OCist.

W poniedziałek, 27 czerwca, o godz. 18.00, w Kinie Studyjnym Sfinks Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida (os. Górali 5, Kraków) - premiera filmu pt. "Słuchaj, synu, nauk mistrza" w reżyserii Krzysztofa Ridana. Film opowiada o współczesnym życiu codziennym mnichów z naszego opactwa. Oglądnij film >>> LINK.

W sobotę, 2 lipca, o godz. 17.00, w ogrodzie klasztornym, 800 lat Opactwa Cystersów w Mogile: Historia mogilskiego ogrodu klasztornego. Spacer. Prowadzenie: Katarzyna Fabijanowska (Politechnika Krakowska). Wydarzenie realizowane w ramach projektu Ogrody Nowej Huty; wstęp wolny, obowiązują zapisy do 30 VI: www.nhlab.okn.edu.pl.

W piątek, 15 lipca, o godz. 19.00, zewnętrzny dziedziniec arkadowy Opactwa Cystersów w Mogile, 800 lat Opactwa Cystersów w Mogile: "Modus vivendi, czyli zwyczajnik cysterski w kadrze"; wernisaż wystawy plenerowej. Fotografie: Krzysztof Ridan. Kurator: Urszula Tłomak. Opracowanie graficzne: Krzysztof Piła; wstęp wolny. Po wernisażu projekcja filmu "Słuchaj, synu, nauk mistrza" w auli opata Marcina Białobrzeskiego. Oglądnij film >>> LINK.

W niedzielę, 7 sierpnia, o godz. 17.00, w katakumbach w Opactwie Cystersów w Mogile, 800 lat Opactwa Cystersów w Mogile: "Zioła w historii i teraźniejszości cystersów mogilskich". Warsztaty zielarskie; wstęp wolny, obowiązują zapisy do 4 VIII: www.nhlab.okn.edu.pl.

W niedzielę, 14 sierpnia, 15. Noc Cracovia Sacra:

  • w godz. 09.00-20.00 - zwiedzanie wystaw plenerowych: "800 lat Opactwa Cystersów w Mogile, Gotyckie krzyże w fotografii" oraz "Modus vivendi, czyli zwyczajnik cysterski w kadrze" (zdjęcia z filmu "Słuchaj, synu, nauk mistrza", reż. Krzysztof Ridan, więcej informacji na stronie: www.nhlab.okn.edu.pl),
  • o godz. 12.00, 13.30 i 17.30 - zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów,
  • o godz. 19.00 - w bazylice, koncert pt. "W krzyżu cierpienie. Stabat Mater Dolorosa"; wykonawcy: Magda Niedbała-Solarz (mezzosopran), Tomasz Chmiel (dyrygent), Krakowska Młoda Filharmonia - Orkiestra Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie; w programie: J. S. Bach, A. Vivaldi, G. Faure.

W poniedziałek, 15 sierpnia, 15. Noc Cracovia Sacra:

  • o godz. 19.00 - w auli opata Marcina Białobrzeskiego, projekcja filmu o współczesnym życiu codziennym mnichów cysterskich w Mogile pt. "Słuchaj, synu, nauk mistrza", reż. Krzysztof Ridan; wstęp wolny. Oglądnij film >>> LINK.

W czwartek, 25 sierpnia, o godzinie 19.30, na krużgankach klasztornych - w ramach 47. Festiwalu Muzyka w Starym Krakowie - odbędzie się koncert zespołu Triplum - Męski Kwartet Wokalny. Fragmenty "Reguły" św. Benedykta czyta o. przeor Maciej Majdak OCist. W programie koncertu znajdą się utwory z antyfonarzy cysterskich zachowanych w archiwum naszego opactwa. Wstęp na koncert jest płatny. Szczegóły na stronie internetowej Festiwalu.

W niedzielę, 18 września, o godz. 11.00, na placu św. Jana Pawła II w ogrodzie klasztornym, uroczysta Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza - arcybiskupa metropolity warszawskiego, podczas której odczytano telegram od Ojca Świętego Franciszka; Msza św. była centralnym puntem dorocznych uroczystości odpustowych ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego.

We wtorek, 8 listopada, o godz. 11.00, na plantach krakowskich, otwarcie wystawy plenerowej pt. "800 lat Opactwa Cystersów w Mogile". Wystawę zorganizowało Nowohuckie Centrum Kultury.

W niedzielę, 11 grudnia, o godz. 09.00 w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 3), Msza św. radiowa, przewodniczenie i kazanie o. przeor Maciej Majdak OCist, oprawa muzyczna: Chór i Orkiestra Bazyliki Cystersów w Mogile.

We wtorek, 27 grudnia, o godz. 17.00, w bazylice, koncert wieńczący całoroczne uroczystości jubileuszu 800 lat istnienia naszego opactwa. Wystąpi  Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze".

Więcej…
 
Dekret Penitencjarii Apostolskiej

W związku z trwającym jubileuszem 800 lat istnienia naszego opactwa Penitencjaria Apostolska, na prośbę o. Opata, udzieliła zgody, aby wszyscy wierni, którzy od Niedzieli Miłosierdzia Bożego bieżącego roku nawiedzą Bazylikę Krzyża Świętego (kościół klasztorny naszego opactwa) mogli uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

Odpust można uzyskać do Niedzieli Miłosierdzia Bożego (16 kwietnia 2023 r.).

 

Tłumaczenie dekretu Penitencjarii Apostolskiej:

Penitencjaria Apostolska dla pogłębienia pobożności wiernych i zbawienia dusz, mocą pełnomocnictw jej nadanych szczególnym prawem przez Najświętszego w Chrystusie Ojca i dzięki Opatrzności Bożej naszego Papieża Franciszka, po usilnych prośbach niedawno zaniesionych przez Czcigodnego Ojca Adriana Mroza OCist, Opata z Opactwa Mogilskiego w Archidiecezji Krakowskiej. Na osiemsetlecie tegoż Opactwa z niebiańskiego skarbu Kościoła hojnie udziela Odpustu zupełnego, który pod zwykłymi warunkami (spowiedzi sakramentalnej, komunii eucharystycznej, modlitwy w intencjach papieża) wierni prawdziwie pokutujący i miłością pobudzani od dnia 24 kwietnia 2022 do dnia 16 kwietnia 2023 mogą uzyskać. Odpust ten mogą oni także ofiarować jako wstawiennictwo za dusze wiernych przebywające w czyśćcu, jeśli Bazylikę Świętego Krzyża w Mogile jako pielgrzymi nawiedzą i wezmą udział w jubileuszowych celebracjach, albo przynajmniej przez odpowiedni czas poświęcą się pobożnym rozważaniom, zakończonym Modlitwą Pańską, Wyznaniem wiary, i wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny.

Więcej…
 
Konserwacja zabytków piśmiennictwa 2022

Cysterskie dziedzictwo. Konserwacja zabytków piśmiennictwa do Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów w Mogile.

W 2022 roku Opactwo zrealizowało zadanie pn. „Cysterskie dziedzictwo. Konserwacja zabytków piśmiennictwa do nowego Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów w Mogile”, współfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pełnej konserwacji poddano pięć zabytków piśmiennictwa trwale związanych z historią i kulturą cystersów.

Więcej…
 
Nowy opat w Mogile
o. opat Adrian Mróz OCistW sobotę, 13 listopada 2021 r., w naszej wspólnocie zakonnej, odbyła się kapituła wyborcza na urząd opata. Podczas trzeciego głosowania jeden z kandydatów uzyskał wymaganą prawem liczbę głosów. 

W związku z tym o. opat Eugeniusz Augustyn OCist – opat Opactwa Cystersów w Wąchocku, opat prezes Polskiej Kongregacji Zakonu Cysterskiego, który przewodniczył wyborom, ogłosił, że nowym opatem został wybrany o. Adrian Mróz OCist.

Benedykcja opacka odbyła się w sobotę, 15 stycznia 2022 r., podczas Mszy św. o godz. 11.00 w bazylice. Uroczystości przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Więcej…
 
Zmiany personalne w opactwie

1. W poniedziałek, 9 listopada 2020 r., zakończyła się druga, 10-letnia kadencja o. opata Piotra Chojnackiego OCist. W sobotę, 14 listopada 2020 r., w naszej wspólnocie zakonnej, odbyła się kapituła wyborcza na urząd opata. Podczas czterech głosowań żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej prawem liczby głosów. W związku z tym o. opat Maur Lepori OCist - generał Zakonu Cysterskiego, który przewodniczył wyborom, powołał o. Wincentego Zakrzewskiego OCist, dotychczasowego proboszcza parafii w Mogile, na urząd przeora administratora na roczną kadencję.

2. Z dniem 24 czerwca 2021 r. ojcowie: Jakub Lis OCist i Jerzy Solawa OCist, za zgodą przełożonych, zrezygnowali z życia w naszej wspólnocie zakonnej w Mogile i przeszli do opactwa w Jędrzejowie (nota: o. Jakub Lis OCist w opactwie jędrzejowskim przyjął nowe imię zakonne - Maciej).

3. Z dniem 12 lipca 2021 r., decyzją o. Wincentego Zakrzewskiego OCist - przeora administratora naszego opactwa, o. Krzysztof Jankosz OCist przeszedł z Winnik (filia opactwa wąchockiego) do opactwa w Mogile.

4. Z dniem 21 sierpnia 2021 r. o. Bartłomiej Rodziewicz OCist, za zgodą przełożonych, zrezygnował z życia w naszej wspólnocie zakonnej w Mogile i przeszedł do parafii Przemienienia Pańskiego w Opolu.

5. Z dniem 10 listopada 2021 r. ojcowie: Ireneusz Siwek OCist i Karol Tafliński OCist, za zgodą przełożonych, zrezygnowali z życia w naszej wspólnocie zakonnej w Mogile i przeszli do opactwa w Szczyrzycu.

6. W sobotę, 13 listopada 2021 r., w naszej wspólnocie zakonnej, odbyła się kapituła wyborcza na urząd opata. Podczas trzeciego głosowania jeden z kandydatów uzyskał wymaganą prawem liczbę głosów. W związku z tym o. opat Eugeniusz Augustyn OCist - opat Opactwa Cystersów w Wąchocku, opat prezes Polskiej Kongregacji Zakonu Cysterskiego, który przewodniczył wyborom, ogłosił, że nowym opatem na 10-letnią kadencję został wybrany o. Adrian Mróz OCist.

 

o. Maciej Majdak OCist - rzecznik prasowy opactwa

 
Cudowny Krzyż Mogilski. Jego stróżowie i czciciele

Opactwo Cystersów w Mogile wydało we wrześniu książkę pt. „CUDOWNY KRZYŻ MOGILSKI, JEGO STRÓŻE I CZCICIELE”. Jej autorem jest o. Korneliusz Jackiewicz OCist, który od wielu już lat służył wiernym w Mogilskim Sanktuarium, a obecnie przebywa w parafii Matki Bożej Częstochowskiej.

W pierwszej części książki Czytelnik znajdzie historię kary śmierci przez krzyżowanie w czasach pogańskich. Następnie dowie się o czci Chrystusowego Krzyża i jego kulcie w Kościele. Na dalszych stronach Autor w sposób zwięzły podaje historię Cudownego Wizerunku Pana Jezusa Mogilskiego. Kreśli ciekawe sylwetki pielgrzymów modlących się u stóp Krzyża, dawniej i współcześnie. Druga część książki przynosi rozważania o Męce Pana Jezusa. Autor przywołał słowa poety Cypriana Kamila Norwida z wiersza pt. „Krzyż i dziecko”, że „KRZYŻ STAŁ SIĘ NAM BRAMĄ ZBAWIENIA”.

Więcej…