Strona główna Parafia Mogiła Kapliczki w Mogile
Kapliczki w Mogile


80. rocznica kultu Matki Bożej Częstochowskiej w Lasku Mogilskim
1 lipca 2008 roku, minęła 80 rocznica kultu Matki Boskiej Częstochowskiej w Lasku Mogilskim. Grupa pielgrzymów pod przewodnictwem Tadeusza Lamota – pracownika krakowskiej „Nafty”, dnia 5 maja 1928 roku wyruszyła na pielgrzymkę do Częstochowy. Celem była Jasna Góra i Kaplica Cudownego Obrazu. Na pamiątkę tego pielgrzymowania zakupili niewielki obrazek Czarnej Madonny, z którym wrócili do Krakowa. Obrazek, który liczy 80 lat, to druk na zwykłym papierze, fabrycznie przyklejony do szyby z fazowanymi krawędziami. Dnia 1 lipca 1928 roku, zebrała się cała grupa pielgrzymkowa w kościele OO. Bernardynów przy Wawelu, by poświęcić obrazek umieszczony w małej kapliczce, która miała chronić go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a następnie udali się pieszo wzdłuż wałów wiślanych do dębowego lasu mogilskiego. Tu, na skraju lasu, zawieszono niewielką kapliczkę na dębie i tak się zaczęło…
Więcej…
 
Godziny nabożeństw w kaplicy w Lasku Mogilskim
Informacje o nabożeństwach w kaplicy w Lasku Mogilskim można znaleźć w dziale Godziny Nabożeństw. Prosimy także śledzić aktualne informacje w ogłoszeniach parafialnych.
 
 
 
Kapliczka św. Jana Nepomucena
Kapliczka św. Jana Nepomucena i Matki Bożej – Wspomożycielki Utrapionych to drewniany feretron, przyniesiony w to miejsce w procesji z kościoła parafialnego. Stało się to zapewne w czasach jeszcze przed regulacją rzek Wisły oraz Dłubni, które to przedsięwzięcie dokonane zostało przez władze austriackie w latach 60-tych XIX wieku.
Więcej…