Strona główna Parafia Informator parafialny Ogłoszenia parafialne
Ogłoszenia parafialne


Ofiary na potrzeby parafii i opactwa
W odpowiedzi na pojawiające się pytania o inną niż niedzielna składka możliwość przekazania środków pieniężnych na działalność naszej parafii i opactwa - podajemy numery kont bankowych, na które można przekazywać swoje ofiary:

 

Konto złotówkowe w Banku BNP Paribas S.A.:

Nazwa rachunku: Parafia rzymskokatolicka pw. św. Bartłomieja

Numer rachunku: 68 2030 0045 1110 0000 0205 5960

W tytule przelewu można wpisać: „Darowizna na cele kultu religijnego”.

 

Konto złotówkowe w Banku BNP Paribas S.A.:

Nazwa rachunku: Opactwo OO. Cystersów w Mogile, ul. Klasztorna 11, 31-979 Kraków

Numer rachunku: 89 2030 0045 1110 0000 0199 3890

 

Serdecznie dziękujemy za ofiary składane na potrzeby parafii i opactwa.

 
 
Plany inwestycyjne w 2021 roku

Poniżej prezentujemy listę inwestycji, których realizacja będzie miała miejsce w 2021 roku w parafii i w opactwie.

 

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy środkami finansowymi wspierają realizację wymienionych poniżej inwestycji.

 

1. Zakończyliśmy budowę chodnika przy ul. Daniłowskiego. Inwestycja ta jest związana z budową wjazdu na cmentarz parafialny od al. Jana Pawła II. Koszt prac, które musi pokryć parafia, wynosi 27 tys. zł. Termin płatności pierwszej raty, w wysokości 14 tys. zł, upływa 15 grudnia 2020 r. Natomiast termin płatności drugiej raty, w wysokości 13 tys. zł, upłynie 15 stycznia 2021 r.

2. Końcem 2020 r. przeprowadziliśmy remont kanalizacji wzdłuż części wschodniej bazyliki i opactwa. Prace wymusił kiepski stan dotychczasowej instalacji. Całkowity koszt prac to ok. 245 tys. zł. Opactwo uzyskało dotację SKOZK na ok. 38 tys. zł.

Poprzednia kanalizacja była zbudowana metodą gospodarczą i pamiętała lata '70. Obecnie została zbudowana osobno kanalizacja sanitarna i kanalizacja deszczowa (wcześniej była ogólnospławna). Przy okazji remontu odkryto uszkodzony wodociąg, z którego sączyła się woda. Do nowej kanalizacji została podpięta zakrystia bazyliki, powstające Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów, rury spustowe z dachu klasztoru, przeoratu i opatówki w obrębie powstającego Muzeum. Z tego powodu, że stara kanalizacja była pod betonową drogą trzeba było ją zutylizować. Teraz budujemy nową nawierzchnię o podwyższonej wytrzymałości, która jest jednocześnie drogą pożarową. Zakończenie prac planujemy na początek lutego 2021 r. Remont kanalizacji to przykład niezaplanowanej inwestycji, którą musieliśmy podjąć w trybie awaryjnym.

W latach 2016 i 2017, z własnych pieniędzy (ok. 600 tys. zł), opactwo wykonało przebudowę całej południowej kanalizacji z odprowadzeniem do kolektora na terenie Hutnika, dzięki czemu ochronione zostały przyległe do niej budynki, wcześniej systematycznie zalewane podczas ulewnych deszczy. Wiadomo było, że w przyszłości należało będzie przebudować również kanalizację wschodnią (wykonano projekt i uzyskano pozwolenie na budowę), a po stwierdzeniu zawilgocenia pomieszczeń wschodnich wykonano badania stanu kanalizacji, które wykazały, że prace należy wykonać natychmiast.

3. W 2021 r. rozpocznie swoją działalność, usytuowane w pomieszczeniach klasztornych, Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów. Zakończono prace budowlane i konserwatorskie, pozostało wykonanie ekspozycji (meble ekspozycyjne, makiety, multimedia, oświetlenie itp). W 2021 r. otwarta zostanie w nowych pomieszczeniach biblioteka i czytelnia. Prace budowlane i wyposażenie w meble zostały zakończone - pozostało do wykonania wyposażenie w elektronikę. Opactwo zobowiązane jest pokryć wkład własny w wysokości 500 tys. zł.

Więcej…
 
Intencje Mszy św.

Intencje Mszy św. można zamawiać pisząc wiadomość na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Ofiary składane za zamówione intencje mszalne prosimy przesyłać na numer konta:

Nazwa rachunku: Opactwo OO. Cystersów w Mogile, ul. Klasztorna 11, 31-979 Kraków

Numer rachunku: 89 2030 0045 1110 0000 0199 3890

Intencje Mszy św. zamawiane drogą elektroniczną są odprawiane bez podania konkretnej godziny.

WAŻNE: informujemy, że przyjmowane przez nas intencje Mszy św. gregoriańskich - będą odprawiane poza klasztorem.

 


 

Żywy Różaniec

Parafialne intencje Żywego Różańca na rok 2021:

Październik:

Listopad:

Grudzień:

 
Ogłoszenia parafialne (17.10.2021)

Dwudziesta dziewiąta Niedziela zwykła

1. W związku z otwarciem w Rzymie XVI Synodu Biskupów, w dniu dzisiejszym w Katedrze Wawelskiej zostanie otwarty etap diecezjalny Synodu. Z tej okazji nasz metropolita, ks. abp Marek Jędraszewski, prosi o modlitwę w intencjach Synodu, Archidiecezji i Ojczyzny oraz o materialne wsparcie Kościoła w Libanie jako nasz uczynek miłosierdzia – szczegóły w liście pasterskim dostępnym na stronie internetowej.

2. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe, podczas których modlimy się również w intencjach Synodu:

  • w dni powszednie o godz. 17.30,
  • w niedziele o 16.00.

Różaniec z udziałem dzieci i młodzieży we wtorki.

3. Z okazji Dnia Papieskiego na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” młodzież oazowa zebrała 6 918, 85 zł.

4. We wtorek, 19 października, spotkanie czcicieli św. Michała Archanioła. O godz. Msza św. z homilią, następnie Koronka uwielbienia Pana Boga oraz spotkanie formacyjne w "Kominku". Osoby chcące przyjąć Szkaplerz św. Michała Archanioła zapraszamy tego dnia do zakrystii na godz. 17.40.

5. Słuchaczy i sympatyków Radia Maryja zapraszamy na Mszę św. w intencji Ojca Świętego, Ojczyzny i Radia Maryja w środę (20 października) na godz. 18.00.

6. Na wypominki za zmarłych (roczne i listopadowe) przyjmujemy w zakrystii i w kancelarii parafialnej (w godzinach urzędowania).

7. Intencje na Msze św. indywidualne na rok 2022 można zamawiać od poniedziałku 25 października.

8. Finisaż wystawy "Raptularz, czyli spraw przednowohuckich opisanie" odbędzie się w naszym Opactwie w piątek (22 października) o godz. 19.00. Wstęp wolny, zapisy przez formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida (os. Górali 5).

9. W sobotę (23 października) będzie miało miejsce uroczyste poświęcenie i otwarcie Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów mieszczącego się w naszym Opactwie. Wkrótce zostaną podane terminy, w których będzie można zwiedzać ekspozycję.

10. W ostatnim czasie odeszli do Pana śp.: Ryszard Snopkowski, Lucyna Franczyk, Barbara Korab.

o. Ireneusz Siwek OCist - administrator parafii

więcej ogłoszeń

 
Ogłoszenia parafialne (10.10.2021)

Dwudziesta ósma Niedziela zwykła

1. Spotkanie Oblatów Świeckich Zakonu Cysterskiego w najbliższy wtorek. O godz. 18.00 Msza św. z homilią, następnie spotkanie formacyjne w Kominku. Na Mszę św. i spotkanie zapraszamy wszystkich chcących poznać duchowość monastyczną.

2. Uczestników Krucjaty Różańcowej i osoby pragnące modlić się za Ojczyznę zapraszamy na Mszę św. z homilią w środę na godz. 18.00.

3. W czwartek, 14 października, o godz. 17.00 zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu, którą poprowadzi wspólnota Odnowy w Duchu Świętym "Liberatio" oraz Honorowa Straż Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Msza św. wynagradzająca Najświętszemu Sercu Pana Jezusa w czwartek, 14 października, o godz. 18.00.

4. Poświęcenie różańców dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 37 - przygotowujących się do Pierwszej Komunii Św. - w przyszłą niedzielę podczas Mszy św. o godz. 11.00.

5. Intencje na Msze św. indywidualne na rok 2022 będzie można zamawiać od poniedziałku, 25 października.

6. Składka na cele remontowe wyniosła 12 447 zł. Serdecznie dziękujemy za ofiary składane na potrzeby parafii i opactwa również drogą elektroniczną.

7. W ramach akcji „S.O.S. dla Ziemi Świętej” na Pomoc Kościołowi w Potrzebie zebraliśmy: 24 687 zł, 58 euro i 5 dolarów; Bóg zapłać za ofiarność.

8. Z okazji Dnia Papieskiego młodzież oazowa prowadzi przed kościołem kwestę na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

9. W ostatnim czasie odeszli do Pana śp.: Janina Jakóbek, Wojciech Kalicki, Andrzej Kapera i Zygmunt Mucha.

o. Ireneusz Siwek OCist - administrator parafii

więcej ogłoszeń

 
Ogłoszenia parafialne (03.10.2021)

Dwudziesta siódma Niedziela zwykła

1. Msza św. o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne - w czwartek, 7 października, o godz. 06.00.

2. Msza św. o uzdrowienia w czwartek o godz. 18.00 w kościele św. Bartłomieja Ap.

3. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe, które są odprawiane: w dni powszednie o godz. 17.30; w niedziele o 16.00. Różaniec z udziałem dzieci i młodzieży we wtorki.

4. Poświęcenie różańców dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 80 - przygotowujących się do Pierwszej Komunii Św. - w przyszłą niedzielę podczas Mszy św. o godz. 11.00.

5. Przygotowanie młodzieży do bierzmowania w naszej parafii trwa trzy lata (w 6, 7 i 8 klasie). Zapisy 7- i 8-klasistów na przygotowanie do bierzmowania trwają do 10 października. Szczegóły na stronie internetowej.

6. Za tydzień będziemy przeżywać Dzień Papieski. Składkę do puszek na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przeprowadzi młodzież oazowa.

7. Na inicjatywy podejmowane dla młodzieży w naszej parafii i dekanacie zebraliśmy 1 600 zł.

8. Zapraszamy na koncert pieśni Maryjnych w przyszłą niedzielę o godz. 15.00 do Bazyliki. Wystąpią: Krakowska Młoda Filharmonia, Bocheński Chór Kameralny, Chór Sanktuarium Jana Pawła II
w Krakowie i Chór Ziemi Myślenickiej. Szczegóły na afiszu w gablocie przed kościołem

10. W ostatnim czasie odeszli do Pana śp.: Witold Kozioł i Józef Światłoń.

o. Ireneusz Siwek OCist - administrator parafii

 
Sposoby udzielania i przyjmownia Komunii Świętej podczas Mszy św.
Zwracamy się do wszystkich uczestników uroczystości religijnych, w naszej bazylice, z gorącym apelem o konsekwentne stosowanie się do aktualnych zaleceń sanitarnych.

W sposób szczególny prosimy o zasłanianie ust i nosa oraz o zachowanie dystansu 2 metrów od innych uczestników liturgii. Wskazania te obowiązują wszystkich uczestników liturgii z wyjątkiem celebransów.

Osobom przyjmującym Komunię Świętą "na rękę" przypominamy, że podchodząc do rozdającego Komunię wyciągają obie ręce tak, aby prawa dłoń podtrzymywała lewą - czyli prawa u dołu a lewa z góry. Na lewą dłoń kapłan kładzie Hostię. Przyjmujący spożywa Ciało Chrystusa tak, że prawą dłonią bierze Hostię leżącą na lewej dłoni i wkłada ją do ust. Spożywa zaraz po złożeniu na dłoniach, stojąc jeszcze naprzeciw kapłana.

Polecamy film instruktażowy pt. "Jak przyjmować Komunię Świętą na rękę?".

 

Sposoby udzielania i przyjmowania Komunii Świętej podczas Mszy św.:

  • w niedzielę i święta (lub gdy Komunię Świętą udziela minimum dwóch kapłanów) - Komunia Święta "na rękę" będzie udzielana obok ołtarza bł. Wincentego a Komunia Święta do ust - tradycyjnie tzn. wzdłuż ławek w nawie głównej i w kaplicy Cudownego Pana Jezusa,

  • w dni powszednie (lub gdy Komunię Świętą udziela tylko jeden kapłan) - do Komunii Świętej w pierwszej kolejności podchodzą osoby przyjmujące Ciało Pana Jezusa "na rękę", a następnie ci, którzy przyjmują Komunię Świętą do ust.

 

Bardzo prosimy wprowadzone zmiany potraktować jako wyraz odpowiedzialności za siebie i za innych, aby godnie i bezpiecznie móc celebrować święte tajemnice naszej wiary.