Strona główna Parafia Duszpasterstwo Kandydaci do bierzmowania
Kandydaci do bierzmowania


Informacje dot. sakramentu bierzmowania (2023/2024)
Informacje ogólne

Według „Wskazań Episkopatu Polski dotyczących przygotowania do sakramentu bierzmowania” (z 2017 r.) w naszej parafii przygotowanie młodzieży do sakramentu bierzmowania odbywa się przez 3 lata (w 6, 7 i 8 klasie szkoły podstawowej). Sakrament ten jest udzielany przy końcu 8 klasy. Podstawowym, niezbędnym przygotowaniem jest dwugodzinna katecheza w szkole (uczestnictwo tylko w zajęciach etyki nie spełnia wymogu przygotowania do bierzmowania). Dodatkowym, koniecznym uzupełnieniem są spotkania z bierzmowanymi przy parafii zamieszkania (w 6 klasie tych spotkań jest ok. pięć, w 7 i 8 klasie ok. 15). W naszej parafii spotkania przygotowujące do bierzmowania odbywają się co tydzień (dla 6-klasistów po Wielkanocy 2024 r., dla 7- i 8-klasistów od października 2023 r.), oprócz świąt i ferii. Spotkania te mają przede wszystkim charakter modlitewno-celebracyjny z możliwością rozmowy na tematy wiary i życia chrześcijańskiego, trwają ok. 45-60 minut. Nie są wymagane żadne podręczniki ani zeszyty. Spotkania prowadzi o. Krzysztof Jankosz OCist. Oprócz udziału w katechezie szkolnej i parafialnej młodzież winna rozwijać swoją relację z Jezusem przez uczestnictwo w niedzielnej Mszy św. (Msza dla młodzieży w naszej parafii w ciągu roku szkolnego w niedziele o godz. 9:30), nabożeństwach, osobistej modlitwie i korzystaniu z sakramentów.

Podstawowym miejscem przygotowania i przyjęcia sakramentu bierzmowania jest parafia zamieszkania (a nie zameldowania) rodziców dziecka. Niemniej, z różnych przyczyn (np. lokalizacja szkoły dziecka i chęć przyjęcia sakramentu ze swoją klasą czy dogodniejszy dojazd) rodzice mogą prosić o możliwość przygotowania ich dzieci i przyjęcia tego sakramentu w innej parafii niż miejsce zamieszkania (wówczas trzeba uzyskać pisemną zgodę z parafii zamieszkania). Jeżeli dziecko nie będzie się przygotowywać w naszej parafii do bierzmowania, rodzice winni jak najszybciej dowiedzieć się w swojej parafii o zapisach i terminach przygotowań (w różnych parafiach różnie jest to prowadzone).

Wszelkie inne sprawy, które nie zostały poniżej poruszone, proszę omawiać indywidualnie z o. Krzysztofem osobiście lub mejlowo ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ).

 

Przygotowanie uczniów szkół średnich i dorosłych

Przygotowanie kandydatów do bierzmowania, którzy już ukończyli 14. rok życia (uczniowie szkół średnich i dorośli, którzy nie przygotowywali się do bierzmowania w klasie 6, 7 i 8) odbywa się w Ośrodku Katechumenalnym przy kościele św. Marka Ewangelisty w Krakowie.

 

Spotkania z rodzicami

W ciągu trzech lat przygotowania do bierzmowania przewiduje się ok. 5 spotkań z rodzicami, każde trwa ok. 1 godzinę. Na spotkanie mogą przyjść oboje rodzice lub tylko jeden rodzic. Proszę, by na spotkania nie zabierać ze sobą dzieci oraz by nie przychodziły osoby, które nie sprawują prawnej opieki nad dzieckiem (np. babcia, wujek, starsze rodzeństwo itp.).

Szanownych Rodziców lub prawnych Opiekunów (wystarczy, że przyjdzie jeden Rodzic lub prawny Opiekun) młodzieży z klas 7 przygotowującej się do bierzmowania w naszej parafii zapraszam na ok. 45-minutowe spotkanie (bez dzieci) w niedzielę (4 lutego) o godz. 19:00 w katakumbach (wejście przez furtę klasztorną obok kancelarii).

Szanownych Rodziców lub prawnych Opiekunów (wystarczy, że przyjdzie jeden Rodzic lub prawny Opiekun) młodzieży z klas 8 przygotowującej się do bierzmowania w naszej parafii zapraszam na ok. godzinne spotkanie (bez dzieci) w niedzielę (4 lutego) o godz. 17:30 w katakumbach (wejście przez furtę klasztorną obok kancelarii).

Rodziców zapraszamy na "Warsztaty edukacyjne dla rodziców dzieci nastoletnich (do 15. roku życia)", które odbędą się 8 czerwca 2024 r. (sobota) godz. 10.00 - 14.00 w Opactwie Cystersów w Mogile (ul. Klasztorna 11, 31-979 Kraków) w godzinach 10.00-14.00. Udział w warsztatach jest bezpłatny! Zgłoszenia przez formularz (dostępny tutaj).

 

Termin bierzmowania

Sakrament bierzmowania zostanie udzielony 8-klasistom dnia 12 marca 2024 r. (wtorek) podczas Mszy św. w bazylice mogilskiej o godz. 18:00.

 

Zapisy

Zapisy i spotkania dla 6-klasistów:

Spotkanie dla uczniów klas 6 (wraz z rodzicami), którzy chcą przygotowywać się do sakramentu bierzmowania w naszej parafii, odbędzie się po Wielkanocy 2024 r. - szczegóły zostaną podane w późniejszym czasie.

Egzamin klasa 6.

Zapisy 7- i 8-klasistów:

Zapisy w roku szkolnym 2023/24 zakończyły się.

 

Wymagane dokumenty przy zapisie

Młodzież z klas 7 przychodzi zapisać się z wymaganymi dokumentami i z rodzicem/prawnym opiekunem, który podpisuje RODO. Bardzo proszę nie przychodzić z osobami, które nie sprawują prawnej opieki nad dzieckiem (np. z babcią lub wujkiem, starszym rodzeństwem itp.). Uwaga! Młodzież z klas 8, która uczęszczała na spotkania w naszej parafii w klasie 7, może przyjść zapisać się sama.

Wymagane dokumenty:

1) wcześniej wydrukowana i wypełniona deklaracja kandydata do bierzmowania (deklaracja dostępna tutaj) – jeśli ktoś nie ma możliwości wcześniejszego wydrukowania, można otrzymać deklarację przy zapisie i ją wypełnić na miejscu; uwaga! – ten punkt nie dotyczy uczniów klas 8, których rodzice podpisywali deklarację w klasie 7,

2) aktualne (tzn. pobrane z kancelarii parafialnej w 2024 r.) świadectwo (metryka) chrztu św. dziecka (nie dotyczy ochrzczonych w parafii w Mogile); proszę nie przynosić starych, nieaktualnych metryk (z I Komunii św.) albo ksera świadectwa (respektowany będzie tylko dokument oryginalny); informujemy również, że nie przechowujemy starych metryk, które rodzice przynosili przed I Komunią św.; uwaga! – ten punkt nie dotyczy uczniów klas 8, którzy przynieśli metrykę przy zapisie w klasie 7,

3) świadectwo szkolne z ostatniej klasy z oceną z religii (do wglądu) albo indeks katechizacji z uzupełnionymi przez katechetę ocenami z religii,

4) zgoda proboszcza ze swojej parafii zamieszkania na przygotowanie do bierzmowania w naszej parafii (uwaga! nie dotyczy mieszkających na terenie parafii Mogiła oraz tych 8-klasistów, którzy taką zgodę przynieśli przy zapisie w klasie 7),

5) 7.-klasiści przy zapisie przynoszą pracę pisemną o patronie oraz zdają ustnie jedną z podanych modlitw (patrz wyżej: Egzamin klasa 6),

6) 8.-klasiści przy zapisie muszą mieć zdany egzamin z klasy 7.

Terminy spotkań

Młodzież przy zapisie wybiera jedną z grup/terminów podanych poniżej (ilość miejsc w każdej grupie ograniczona, decyduje pierwszeństwo zapisu).

 

Katecheza parafialna - grupy:

KLASY 7:

GRUPA 1 (spotkania w poniedziałki o godz. 17.00): spotkania zakończyły się.

GRUPA 2 (spotkania w soboty o godz. 10.30): spotkania zakończyły się.

Pozostałe wymagania dla 7-klasistów (obowiązkowe minimum):

 • udział w lekcjach religii w szkole i pozytywna, ustna opinia katechety,
 • udział w spotkaniach w parafii i zaliczenie egzaminu,
 • uczestnictwo we Mszy św. niedzielnej i świątecznej (Msza dla młodzieży w naszej parafii w ciągu roku szkolnego w niedziele o godz. 9:30),
 • spowiedź miesięczna (albo przynajmniej 3 razy w roku: w grudniu przed świętami, w marcu przed świętami, w innym, dowolnym terminie),
 • udział w nabożeństwie różańcowym (1 raz w październiku),
 • udział w nabożeństwie majowym (1 raz w maju),
 • udział w Roratach (1 raz w Adwencie w grudniu),
 • udział w Drodze krzyżowej (1 raz w Wielkim Poście w marcu w piątek albo udział w Nowohuckiej Drodze Krzyżowej),
 • udział w Gorzkich żalach (1 raz w Wielkim Poście w marcu w niedzielę),
 • udział w rekolekcjach wielkopostnych w szkole.

 

KLASY 8:

GRUPA 3 (spotkania w poniedziałki o godz. 18.00): 15 I (egzamin cz. 1), 22 I, 29 I, 5 II, ferie, 26 II (egzamin cz. 2, ostatnie spotkanie przed bierzmowaniem).

GRUPA 4 (spotkania w soboty o godz. 09.00): 13 I (egzamin cz. 1), 20 I, 27 I, 3 II, ferie, 2 III (egzamin cz 2, ostatnie spotkanie przed bierzmowaniem).

Pozostałe wymagania dla 8-klasistów (obowiązkowe minimum):

 • udział w lekcjach religii w szkole i pozytywna, ustna opinia katechety,
 • udział w spotkaniach w parafii i zaliczenie egzaminu cz. 1, egzaminu cz. 2,
 • uczestnictwo we Mszy św. niedzielnej i świątecznej (Msza dla młodzieży w naszej parafii w ciągu roku szkolnego w niedziele o godz. 9:30),
 • spowiedź miesięczna (albo przynajmniej 3 razy w roku: w grudniu przed świętami, w marcu przed świętami, w czerwcu przed bierzmowaniem),
 • udział w nabożeństwie różańcowym (1 raz w październiku),
 • udział w nabożeństwie majowym (1 raz w maju),
 • udział w Roratach (1 raz w Adwencie w grudniu),
 • udział w Drodze krzyżowej (1 raz w Wielkim Poście w marcu w piątek),
 • udział w Gorzkich żalach (1 raz w Wielkim Poście w marcu w niedzielę),
 • udział w rekolekcjach wielkopostnych w szkole,
 • udział w pielgrzymce do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach 29 października 2023 r. (szczegóły dot. pielgrzymki znajdziesz tutaj).

 

Miejsce spotkań

Spotkania będą się odbywać w sali nr 5 w tzw. barokowym czworaku (wejście przez bramę na tzw. dziedziniec gospodarczy) - na pierwsze spotkanie gromadzimy się przy furcie klasztornej obok kancelarii parafialnej. Młodzież obowiązuje punktualność.

 
Przygotowanie uczniów szkół średnich i dorosłych
Przygotowanie kandydatów do bierzmowania, którzy już ukończyli 14. rok życia (uczniowie szkół średnich i dorośli, którzy nie przygotowywali się do bierzmowania w klasie 6, 7 i 8) odbywa się w Ośrodku Katechumenalnym przy kościele św. Marka Ewangelisty w Krakowie.
 
Przygotowanie młodzieży do przyjęcia sakramentu bierzmowania
W zakładce >>> Kandydaci do bierzmowania znajdują się aktualne, szczegółowe informacje o zapisach, potrzebnych dokumentach, terminach grup i wymaganiach stawianych kandydatom do bierzmowania z klas 6, 7 i 8.